Manufacturer of a wide range of products which include aerial bunched cable, 2.5 sqmm 3 core copper submersible cable, 1 sq mm house wire, multicore wire cables, 1.5 sqmm 3 core copper armoured cable and 35 sq.mm 4 core aluminium armoured cable.
₹ 114 / Meter Get Latest Price
| Number of Cores | 3 Core |
| Material | Aluminium |
| Conductor Size | 16 sq mm |
| Voltage Rating | 660 V |
| Phase | Single Phase |
| Type | LT AB Cable |
| Conductor Stranding | Multistranded |
| Construction | Bare Messenger |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 250 Meter
₹ 65 / Meter Get Latest Price
| Number of Core | 3 Core |
| Cross Sectional Area | 2.5 sq. mm |
| Country of Origin | Made in India |
| Load Capcity | 10 HP |
| Packing | 90 Meter Roll |
| Brand | Realtek |
Minimum order quantity: 400 Meter
₹ 740 / Roll Get Latest Price
| Conductor Area | 1.0 sq mm |
| Insulation Type | ZHFR |
| Fire Resistant | Yes |
| Country Of Origin | Made in India |
| PACKING | 90 MTR ROLL |
| Current Rating | 220V - 440V |
Minimum order quantity: 10 Roll
₹ 40 / Meter Get Latest Price
| Phase | Single |
| Conductor Type | Stranded |
| Product Type | Multicore |
| Resistance | No |
| Conductor Construction | Pvc |
| Shielding | No |
| Power | 1.1 Kv |
Minimum order quantity: 500 Meter
₹ 54 / Meter Get Latest Price
| Number of Core | 3 |
| Conductor Material | Copper |
| Insulation Material | PVC |
| Conductor Size | 1.5 sq mm |
| Cable Length | 500 meter |
| Packaging Type | Drum |
| Current Rating | 1.1Kv |
| Conductor | Copper |
Minimum order quantity: 10 Meter
We provide finest quality Copper Armoured Cable with the most superior standards and performance available
Features:
₹ 160 / Meter Get Latest Price
| Number of Cores | 4 Core |
| Insulation Material | XLPE |
| Application | Underground Cable |
| Cable Length | 500 meter |
| Voltage | 660 V |
| Packaging Type | Drum |
| Current Rating | 1.1 KV |
Minimum order quantity: 500 Meter
₹ 84 / Meter Get Latest Price
| Number of Cores | 4 Core |
| Application | Underground Cable |
| Cable Length | 500 meter |
| Voltage | 220 V |
| Packaging Type | Drum |
| Current Rating | 1.1 KV |
Minimum order quantity: 400 Meter
₹ 20 / Meter Get Latest Price
| Number of Cores | 3 Core |
| Conductor Material | Aluminium |
| Conductor Size | 25 sq.mm |
| Conductor Stranding | Multistranded |
| Is Armoured | No |
| Applicable Standards | Xlpe Cable for Working Voltages Up to and Including 1.1 Kv as Per is 7098 |
| Brand | Realtek |
| Type | Power Cable |
| Color | Black |
Minimum order quantity: 500 Meter
₹ 3000 / Roll Get Latest Price
| Number of Cores | 3 Core |
| Conductor Size | 2.5 sq mm |
| Conductor Material | Aluminium |
| Length | 90 m |
| Size | 1.5 sqmm |
| Brand | Havells |
| Voltage | 240V - 440V |
| Color | RED |
| Diameter | 1.5 MM |
| Material | COPPER |
Minimum order quantity: 10 Roll
Aakash (CEO)
Realtek (India)
Ground Floor, H.NO. 2589, Metro Vihar Phase 2
Holambi Kalan, New Delhi - 110082, Delhi, India