Our product range includes a wide range of 120 sq.mm 3 core aluminium armoured lt xlpe cable, polycab house wire, lt aerial bunch cable, electric power cable, 6 sqmm 4 core copper flexible cable and pvc insulated wire.
₹ 399 / Meter Get Latest Price
| Number of Cores | 3 Core |
| Number of Core | 3 |
| Insulation Material | XLPE |
| Application | Power Cable |
| Cable Length | 500 meter |
| Voltage | 220 V |
| Packaging Type | Drum |
| Current Rating | 1.1 KV |
| Conductor | Aluminium |
Minimum order quantity: 200 Meter
₹ 1800 / Roll Get Latest Price
| Wire Size | 4 sqmm |
| Insulation Material | PVC |
| Roll Length | 90 m |
| Fire Resistant | No |
| Number Of Cores | Single Core |
| Suitable for | Homes |
| Certifications | IS 694 |
| Country Of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Roll
₹ 34 / Meter Get Latest Price
| Number of Cores | 3 Core |
| Length | 16 Sqmm |
| Material | Aluminium |
| Conductor Size | 16 sq mm |
| Voltage Rating | 1100 V |
| Type | LT AB Cable |
| Conductor Stranding | Multistranded |
| Construction | Insulated Messenger |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Meter
₹ 379 / Meter Get Latest Price
| Number of Cores | 4 Core |
| Conductor Size | 95 sq mm |
| Conductor Material | Aluminum |
| Conductor Stranding | Multistranded |
| Is Armoured | Yes |
| Applicable Standards | XLPE CABLE FOR WORKING VOLTAGES UP TO AND INCLUDING 1.1 KV AS PER IS 7098 You deserve the best qual |
| Insulation | XLPE |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 182 / Meter Get Latest Price
| Number of Core | 4 Core |
| Size | 5 sq. mm |
| Fire Resistant | No |
| Quantity Per Roll | 90 Meter |
| Usage/Application | Industrial |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Meter
₹ 700 / Roll Get Latest Price
| Wire Size | 4 Sqmm |
| Conductor | Copper |
| Number of Cores | 2 Core |
| Roll Length | 45m |
| Insulation Material | PVC |
| Suitable for | Buildings |
| Color | Black |
| Voltage | 240V |
| Current Rating | 5A |
| Brand | Realtek (India) |
| Certifications | CE |
Unlike many other wires, a PVC cable is flexible and hence, easy to bend into any convenient shape. They can also be welded, which is why they are available in an array of sizes and pre-sizes shapes, too. Their light weight enables easy maintenance.
With the world becoming more conscious about environmental pollution, so have PVC cable manufacturers. These cables now have a low lead and heavy metal content, less hydrogen chloride and are non-toxic.
A major benefit of a PVC sheath is that it has the ability to extinguish sparks or flames. So, in essence, if the source of a fire has been dealt with, the PVC insulated cable will stop burning automatically.
PVC insulated cables have great dielectric strength, meaning they can sustain a high electric field before their insulating properties begin to diminish. This makes them resistant to extreme temperatures.
₹ 69 / Meter Get Latest Price
| Conductor Size | 1.0 sq.mm |
| Conductor Material | Copper |
| Number of Core | 3 Core |
| Brand | Realtek (India) |
| Color | Black |
| Type | Copper Submersible Cable |
| Material | Copper |
| Package | Roll |
Minimum order quantity: 10 Meter
₹ 700 / Roll Get Latest Price
| Wire Size | 1 Sqmm |
| Number of Cores | 2 Core |
| Conductor | Copper |
| Roll Length | 45m |
| Insulation Material | PVC |
| Suitable for | Homes |
| Color | White |
| Voltage | 440V |
| Current Rating | 5A |
| Brand | Realtek (India) |
| Certifications | IS 694 |
₹ 89 / Meter Get Latest Price
| Insulation Material | PVC |
| Roll Length | 90 m |
| Conductor | Copper |
| Usage/Application | Wire Fitting, Industrial, Electric Fitting, Electrical |
| Brand | Realtek India |
| Color | Black |
| Voltage | 1100V |
| Packaging Type | Box |
| Country Of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 5 Meter
₹ 29 / Meter Get Latest Price
| Wire size | 6 sqmm |
| Conductor | Copper |
| Insulation Material | FRLS |
| Brand | Realtek |
| Roll Length | 90m |
| Voltage | 1100 |
| Rated current | upto 1.1 kv |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 40 / Meter Get Latest Price
| Brand | Realtek |
| Number of Cores | 3 Core |
| Conductor Size | 6 sq mm |
| Insulation Material | XLPE |
| Application | Underground Cable |
| Cable Length | 500 meter |
| Voltage | 1100 V |
| Packaging Type | Roll |
| Current Rating | 1.1 KV |
| Conductor | Aluminium |
Minimum order quantity: 500 Meter
₹ 348 / Meter Get Latest Price
| Number of Cores | 2 Core |
| Number of Core | 2 |
| Insulation Material | XLPE |
| Application | Power Cable |
| Cable Length | 100 meter |
| Voltage | 220 V |
| Packaging Type | Drum |
| Current Rating | 1.1 KV |
| Conductor | Aluminium |
Minimum order quantity: 500 Meter
₹ 3600 / Roll Get Latest Price
| Wire Size | 4 sqmm |
| Roll Length | 90 m |
| Conductor | Copper |
| Insulation Material | FRLS PVC |
| Suitable for | Construction, Homes, Buildings |
| Color | Red |
| Voltage | 220V |
| Current Rating | 31A |
| Certifications | IS 694 |
| Country Of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 20 Roll
₹ 199 / Meter Get Latest Price
| Core | 3 Core |
| Size | 10 Sq mm |
| Cable Type | Round |
| Wire Material | Copper |
| No of Cores | 3 Core |
| Number of Core | 3 Core |
| Brand | Havells |
| Voltage | 240V |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 10 Meter
₹ 199 / Meter Get Latest Price
| Brand | Realtek |
| Number of Cores | 3.5 Core |
| Conductor Size | 35 sq. mm |
| Insulation Material | XLPE |
| Application | Power Cable |
| Cable Length | 500 meter |
| Voltage | 220 V |
| Packaging Type | Drum |
| Current Rating | 1.1 KV |
Minimum order quantity: 500 Meter
₹ 652 / Meter Get Latest Price
| Conductor Size | 16 sqmm |
| Number of Core | 3 |
| Cable Length | 90 m |
| Voltage Grade | 660 V |
| Brand | Polycab |
| Conductor Material | Aluminum |
| Voltage | 220 V |
| Packaging Type | Drum |
| Conductor | Aluminium |
We provide finest quality Alumunium Armoured Cable with the most superior standards and performance available
Features:
₹ 270 / Meter Get Latest Price
| Conductor Size | 4 sq mm |
| Voltage Grade | 11 kV |
| Cable Length | 100 meter |
| Brand | Polycab |
| Conductor Material | Copper |
| Insulation Material | XLPE |
| Number of Cores | 4 Core |
| Application | High Tension Power Cable |
| Voltage | 220 Volt |
| Packaging Type | Roll |
Minimum order quantity: 10 Meter
₹ 36 / Meter Get Latest Price
| Brand | Realtek |
| Number of Core | 3 |
| Number of Cores | 3 Core |
| Conductor Size | 4 sq mm |
| Insulation Material | XLPE |
| Application | Power Cable |
| Cable Length | 500 meter |
| Voltage | 220 V |
| Packaging Type | Roll |
| Current Rating | 1.1 KV |
Minimum order quantity: 500 Meter
Prices Will Vary According to the product , Please Connect for More Details for Purchasing, We Have Good Quality of product.
₹ 103 / Meter Get Latest Price
| Brand | Realtek |
| Number of Core | 2 |
| Number of Cores | 2 Core |
| Conductor Size | 35 sq. mm |
| Insulation Material | XLPE |
| Application | Power Cable |
| Cable Length | 500 meter |
| Voltage | 220 V |
| Packaging Type | Roll |
| Current Rating | 1.1 KV |
| Conductor | Aluminium |
Minimum order quantity: 500 Meter
₹ 180 / Meter Get Latest Price
| Brand | Realtek |
| Number of Core | 3 |
| Number of Cores | 3 Core |
| Conductor Size | 35 sq. mm |
| Insulation Material | XLPE |
| Application | Power Cable |
| Cable Length | 500 meter |
| Voltage | 220 V |
| Packaging Type | Drum |
| Current Rating | 1.1 KV |
| Conductor | Aluminium |
Minimum order quantity: 500 Meter
₹ 164 / Meter Get Latest Price
| Brand | Realtek |
| Number of Core | 2 |
| Number of Cores | 2 Core |
| Conductor Size | 95 sq. mm |
| Insulation Material | XLPE |
| Application | Power Cable |
| Cable Length | 500 meter |
| Voltage | 220 V |
| Packaging Type | Drum |
| Current Rating | 1.1 KV |
| Conductor | Aluminium |
Minimum order quantity: 250 Meter
₹ 20 / Meter Get Latest Price
| Number of Cores | 3 Core |
| Conductor Material | Aluminium |
| Conductor Size | 16 sq.mm |
| No. of Cores | 1 Core |
| Wire size | 1.5 sqmm |
| Conductor | Copper |
| Insulation Material | PVC |
| Roll Length | 90m |
| Voltage | 240V - 440V |
| Brand | REALTEK |
| Usage/Application | Home |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 500 Meter
₹ 178 / Meter Get Latest Price
| Brand | Realtek |
| Number of Core | 3 |
| Number of Cores | 3 Core |
| Conductor Size | 35 sq. mm |
| Insulation Material | XLPE |
| Application | Power Cable |
| Cable Length | 100 meter |
| Voltage | 220 V |
| Packaging Type | Roll |
| Current Rating | 1.1 KV |
| Conductor | Aluminium |
Minimum order quantity: 500 Meter
₹ 32 / Meter Get Latest Price
| Brand | Realtek |
| Number of Core | 2 |
| Number of Cores | 2 Core |
| Conductor Size | 6 sq mm |
| Insulation Material | XLPE |
| Application | Power Cable |
| Cable Length | 500 meter |
| Voltage | 220 V |
| Packaging Type | Roll |
| Current Rating | 1.1 KV |
Minimum order quantity: 500 Meter
₹ 80 / Meter Get Latest Price
| Brand | Realtek |
| Number of Core | 4 |
| Number of Cores | 4 Core |
| Conductor Size | 150 sq. mm |
| Insulation Material | XLPE |
| Application | Power Cable |
| Cable Length | 500 meter |
| Voltage | 220 V |
| Packaging Type | Roll |
| Current Rating | 1.1 KV |
| Conductor | Aluminium |
Minimum order quantity: 500 Meter
Aakash (CEO)
Realtek (India)
Ground Floor, H.NO. 2589, Metro Vihar Phase 2
Holambi Kalan, New Delhi - 110082, Delhi, India