Our product range includes a wide range of 300sqmm aluminium armoured cable, 150sqmm aluminium armoured cable, 240 sqmm 4 core aluminium armoured cable, 10 sq.mm 2 core aluminium armoured lt xlpe cable, 120 sq.mm 3.5 core aluminium armoured lt xlpe cable and flexible core cable.
₹ 958 / Meter Get Latest Price
| Number of Cores | 3.5 Core |
| Insulation Material | XLPE |
| Application | Power Cable |
| Voltage | 220 V |
| Conductor | Aluminium |
| Diameter | 300 Sqmm |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 660 / Meter Get Latest Price
| Brand | Realtek |
| Number of Cores | 3.5 Core |
| Conductor Size | 50 sq. mm |
| Insulation Material | XLPE |
| Application | Power Cable |
| Voltage | 220 V |
| Conductor | Aluminium |
| Diameter | 130 Sqmm |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 635 / Meter Get Latest Price
| Brand | Realtek |
| Number of Cores | 3.5 Core |
| Conductor Size | 150 sq. mm |
| Insulation Material | XLPE |
| Application | Power Cable |
| Voltage | 220 V |
| Conductor | Aluminium |
| Diameter | 150 Sqmm |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 849 / Meter Get Latest Price
| Brand | Realtek |
| Number of Cores | 4 Core |
| Conductor Size | 35 sq. mm |
| Insulation Material | XLPE |
| Application | Power Cable |
| Voltage | 220 V |
| Conductor | Aluminium |
| Diameter | 240 Sqmm |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 48 / Meter Get Latest Price
| Number of Cores | 2 Core |
| Number of Core | 2 |
| Conductor Size | 10 sq mm |
| Insulation Material | XLPE |
| Application | Power Cable |
| Cable Length | 500 meter |
| Voltage | 220 V |
| Packaging Type | Roll |
| Current Rating | 1.1 KV |
Minimum order quantity: 500 Meter
₹ 423 / Meter Get Latest Price
| Brand | Realtek |
| Number of Cores | 3.5 Core |
| Conductor Size | 120 sq. mm |
| Insulation Material | XLPE |
| Application | Power Cable |
| Cable Length | 500 meter |
| Voltage | 220 V |
| Packaging Type | Drum |
| Current Rating | 1.1 KV |
| Conductor | Aluminium |
Minimum order quantity: 200 Meter
₹ 38 / Meter Get Latest Price
| Type | Flexible Core Cable |
| Conductor Type | STRANDED |
| Insulation Type | XLPE |
| Packaging | 90 MTR ROLL |
| Grade | VI |
| Purity | 99.9 |
| I Deal In | New Only |
Minimum order quantity: 500 Meter
₹ 139 / Meter Get Latest Price
| Number of Core | 4 |
| Conductor Size | 1.5 sq mm |
| Application | Power Cable |
| Cable Length | 100 meter |
| Voltage | 220 V |
| Packaging Type | Roll |
| Conductor | Copper |
Minimum order quantity: 10 Meter
₹ 300 / Meter Get Latest Price
| Number of Cores | 4 Core |
| Type | LT Power Cable |
| Conductor Material | Aluminum |
| Product Type | Aluminum Cable |
| Packaging Type | Roll |
| Gauge | 10 |
| Sheath | xlpe |
| Surface | xlpe material |
| Flame Retardant | Yes |
| Voltage Rating | 1100 |
| Conductor Stranding | Multistranded |
| Is Armoured | Yes |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 419 / Meter Get Latest Price
| Brand | Realtek |
| Number of Cores | 3.5 Core |
| Conductor Size | 35 sq. mm |
| Insulation Material | XLPE |
| Application | Power Cable |
| Cable Length | 500 meter |
| Voltage | 1100 V |
| Packaging Type | Drum |
| Current Rating | 1.1 KV |
| Conductor | Aluminium |
| Diameter | 120 Sqmm |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 162 / Meter Get Latest Price
| Number of Cores | 2 Core |
| Number of Core | 2 |
| Application | Power Cable |
| Cable Length | 100 meter |
| Voltage | 220 V |
| Packaging Type | Roll |
| Current Rating | 1.1 KV |
| Conductor | Aluminium |
Minimum order quantity: 500 Meter
₹ 225 / Meter Get Latest Price
| Brand | Realtek |
| Number of Cores | 3.5 Core |
| Conductor Size | 50 sq. mm |
| Insulation Material | XLPE |
| Application | Power Cable |
| Cable Length | 500 meter |
| Voltage | 220 V |
| Packaging Type | Drum |
| Current Rating | 1.1 KV |
| Conductor | Aluminium |
Minimum order quantity: 500 Meter
₹ 62 / Meter Get Latest Price
| Brand | Realtek |
| Number of Cores | 4 Core |
| Conductor Size | 10 sq mm |
| Insulation Material | XLPE |
| Cable Length | 500 meter |
| Voltage | 220 V |
| Packaging Type | Roll |
| Current Rating | 1.1 KV |
Minimum order quantity: 400 Meter
₹ 29 / Meter Get Latest Price
| Number of Cores | 2 Core |
| Conductor Size | 4 sq mm |
| Brand | Realtek |
| Insulation Material | XLPE |
| Application | Power Cable |
| Cable Length | 500 meter |
| Voltage | 1100 V |
| Packaging Type | Roll |
| Current Rating | 1.1kv |
Minimum order quantity: 500 Meter
₹ 46 / Meter Get Latest Price
| Brand | Realtek |
| Number of Cores | 2 Core |
| Conductor Size | 10 sq mm |
| Insulation Material | XLPE |
| Application | Power Cable |
| Voltage | 220 V |
| Conductor | Aluminium |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 269 / Meter Get Latest Price
| Brand | Realtek |
| Number of Cores | 4 Core |
| Conductor Size | 50 sq. mm |
| Insulation Material | XLPE |
| Application | Underground Cable |
| Cable Length | 500 meter |
| Voltage | 1100 V |
| Packaging Type | Drum |
| Current Rating | 1.1 KV |
| Conductor | Aluminium |
| Diameter | 70 SQ.MM |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 159 / Meter Get Latest Price
| Brand | Realtek |
| Number of Cores | 2 Core |
| Conductor Size | 50 sq. mm |
| Insulation Material | PVC |
| Application | Power Cable |
| Voltage | 220 V |
| Conductor | Aluminium |
| Diameter | 70 Sqmm |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 799 / Meter Get Latest Price
| Brand | Realtek |
| Number of Cores | 3.5 Core |
| Conductor Size | 35 sq. mm |
| Insulation Material | XLPE |
| Application | Power Cable |
| Voltage | 220 V |
| Conductor | Aluminium |
| Diameter | 240 Sqmm |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 30 / Meter Get Latest Price
| Brand | Realtek |
| Number of Core | 4 |
| Number of Cores | 4 Core |
| Conductor Size | 4 sq mm |
| Insulation Material | XLPE |
| Application | Power Cable |
| Voltage | 1100 V |
| Packaging Type | Drum |
| Current Rating | 1.1 KV |
| Conductor | Aluminium |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 635 / Meter Get Latest Price
| Brand | Realtek |
| Number of Cores | 3.5 Core |
| Conductor Size | 150 sq. mm |
| Insulation Material | XLPE |
| Application | Power Cable |
| Voltage | 220 V |
| Conductor | Aluminium |
| Diameter | 160 Sqmm |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 239 / Meter Get Latest Price
| Brand | Realtek |
| Number of Cores | 3.5 Core |
| Conductor Size | 35 sq. mm |
| Insulation Material | PVC |
| Application | Power Cable |
| Voltage | 220 V |
| Conductor | Aluminium |
| Conductores Size | 95 Sqmm |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 29 / Meter Get Latest Price
| Brand | Realtek |
| Number of Core | 2 |
| Number of Cores | 2 Core |
| Conductor Size | 4 sq mm |
| Insulation Material | XLPE |
| Application | Power Cable |
| Cable Length | 500 meter |
| Voltage | 220 V |
| Packaging Type | Roll |
| Current Rating | 1.1 KV |
Minimum order quantity: 500 Meter
₹ 79 / Meter Get Latest Price
| Brand | Realtek |
| Number of Core | 3 |
| Number of Cores | 3 Core |
| Conductor Size | 25 sq. mm |
| Insulation Material | XLPE |
| Application | Power Cable |
| Cable Length | 100 meter |
| Voltage | 220 V |
| Packaging Type | Roll |
| Current Rating | 1.1 KV |
Minimum order quantity: 10 Meter
₹ 29 / Meter Get Latest Price
| Brand | Realtek |
| Number of Cores | 3.5 Core |
| Conductor Size | 35 sq. mm |
| Product Type | Aluminium cables |
| Packaging Type | drum |
| Gauge | yes |
| Sheath | yes |
| Surface | underground |
| Flame Retardant | Yes |
| I Deal In | New Only |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 358 / Meter Get Latest Price
| Brand | Realtek |
| Number of Cores | 2 Core |
| Conductor Size | 35 sq. mm |
| Insulation Material | PVC |
| Application | Power Cable |
| Voltage | 220 V |
| Conductor | Aluminium |
| Diameter | 120 Sqmm |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 465 / Meter Get Latest Price
| Brand | Realtek |
| Number of Cores | 2 Core |
| Conductor Size | 35 sq. mm |
| Insulation Material | PVC |
| Application | Power Cable |
| Voltage | 220 V |
| Conductor | Aluminium |
| Conductors Size | 185 Sqmm |
Minimum order quantity: 100 Meter
₹ 52 / Meter Get Latest Price
| Brand | Realtek |
| Number of Core | 4 |
| Number of Cores | 4 Core |
| Conductor Size | 6 sq mm |
| Insulation Material | XLPE |
| Application | Power Cable |
| Cable Length | 500 meter |
| Voltage | 220 V |
| Packaging Type | Roll |
| Current Rating | 1.1 KV |
Minimum order quantity: 500 Meter
₹ 280 / Meter Get Latest Price
| Brand | Realtek |
| Number of Core | 2 |
| Number of Cores | 2 Core |
| Conductor Size | 120 sq. mm |
| Insulation Material | XLPE |
| Application | Power Cable |
| Cable Length | 500 meter |
| Voltage | 220 V |
| Packaging Type | Drum |
| Current Rating | 1.1 KV |
| Conductor | Aluminium |
Minimum order quantity: 200 Meter
₹ 104 / Meter Get Latest Price
| Brand | Realtek |
| Number of Core | 3 |
| Number of Cores | 3 Core |
| Conductor Size | 25 sq mm |
| Insulation Material | XLPE |
| Application | Power Cable |
| Cable Length | 500 meter |
| Voltage | 220 V |
| Packaging Type | Roll |
| Current Rating | 1.1 KV |
| Conductor | Aluminium |
Minimum order quantity: 500 Meter
₹ 152 / Meter Get Latest Price
| Brand | Realtek |
| Number of Cores | 3.5 Core |
| Conductor Size | 35 sq. mm |
| Insulation Material | XLPE |
| Application | Power Cable |
| Cable Length | 500 meter |
| Voltage | 220 V |
| Packaging Type | Roll |
| Current Rating | 1.1 KV |
| Conductor | Aluminium |
Minimum order quantity: 500 Meter
₹ 379 / Meter Get Latest Price
| Brand | Realtek |
| Number of Core | 4 |
| Number of Cores | 4 Core |
| Conductor Size | 95 sq. mm |
| Insulation Material | XLPE |
| Application | Power Cable |
| Cable Length | 500 meter |
| Voltage | 220 V |
| Packaging Type | Drum |
| Current Rating | 1.1 KV |
| Conductor | Aluminium |
Minimum order quantity: 200 Meter
₹ 42 / Meter Get Latest Price
| Brand | Realtek |
| Number of Core | 4 |
| Number of Cores | 4 Core |
| Conductor Size | 4 sq mm |
| Insulation Material | XLPE |
| Application | Power Cable |
| Cable Length | 500 meter |
| Voltage | 220 V |
| Packaging Type | Roll |
| Current Rating | 1.1 KV |
Minimum order quantity: 500 Meter
₹ 49 / Meter Get Latest Price
| Brand | Realtek |
| Number of Core | 3 |
| Number of Cores | 3 Core |
| Conductor Size | 10 sq mm |
| Insulation Material | XLPE |
| Application | Power Cable |
| Cable Length | 500 meter |
| Voltage | 220 V |
| Packaging Type | Roll |
| Current Rating | 1.1 KV |
Minimum order quantity: 500 Meter
₹ 59 / Meter Get Latest Price
| Brand | Realtek |
| Number of Core | 4 |
| Number of Cores | 4 Core |
| Conductor Size | 10 sq mm |
| Insulation Material | XLPE |
| Application | Power Cable |
| Cable Length | 500 meter |
| Voltage | 220 V |
| Packaging Type | Roll |
| Current Rating | 1.1 KV |
| Conductor | Aluminium |
Minimum order quantity: 500 Meter
₹ 79 / Meter Get Latest Price
| Brand | Realtek |
| Number of Core | 2 |
| Number of Cores | 2 Core |
| Conductor Size | 25 sq mm |
| Insulation Material | XLPE |
| Application | Power Cable |
| Cable Length | 500 meter |
| Voltage | 220 V |
| Packaging Type | Roll |
| Current Rating | 1.1 KV |
Minimum order quantity: 500 Meter
₹ 114 / Meter Get Latest Price
| Brand | Realtek |
| Number of Cores | 3.5 Core |
| Conductor Size | 25 sq mm |
| Insulation Material | XLPE |
| Application | Power Cable |
| Cable Length | 500 meter |
| Voltage | 220 V |
| Packaging Type | Roll |
Minimum order quantity: 500 Meter
₹ 138 / Meter Get Latest Price
| Brand | Realtek |
| Number of Core | 3 |
| Number of Cores | 3 Core |
| Conductor Size | 35 sq. mm |
| Insulation Material | XLPE |
| Application | Power Cable |
| Cable Length | 500 meter |
| Voltage | 220 V |
| Packaging Type | Roll |
| Current Rating | 1.1 KV |
| Conductor | Aluminium |
Minimum order quantity: 500 Meter
Aakash (CEO)
Realtek (India)
Ground Floor, H.NO. 2589, Metro Vihar Phase 2
Holambi Kalan, New Delhi - 110082, Delhi, India